Безсъние при пълнолуние – не сте сами в нощта

Виж още

Супа в тава или как да си улесняваме живота в кухнята

Ако средната продължителност на живота на една жена е...

Червен флаг в офиса: Микромениджмънт

“Да имате добър мениджър  на работното място, е голям...

Защо ревнуваме във връзките си?

Често свързваме ревността с уязвимост, както наша, така и...

Парите на жените: Защо харчим много

Струва ли ви е, дами, че парите ви изтичат...

Парите на жените: Защо получаваме по-ниски заплати?

Жените взимат с 20% по-малко от мъжете в една...

Сподели

Пълнолуние е. Познава се по оцъклените посред нощ очи на хиляди хора, на нервните изблици на иначе спокойни жени и на натрапчивото усещане, че нещо ей сега ще се случи, пък то не се случва. 

На всеки 28 дни луната се облещва в небето и в продължение на 3 дни свети оттам като забравен след представление прожектор. Долу на сцената актьорите се лутат от стая в стая и не могат да намерят покой. 

Е, и в тази статия няма рецепта за това как да спим непробудно по време на пълнолуние. Пишем всичко това, за да сте спокойни, че не сте сами и да споделим нашите начини за приспиване (или преживяване на часовете до утрото). Ще се радваме да споделите и вашите съвети против безсъние във Вайбър групата ни

Защо не можем да спим по пълнолуние – научно обяснение

Всъщност учените нямат обяснение. Няма категорични доказателства, че пълнолунието пряко причинява безсъние, но съществуват някои теории и наблюдения, които предполагат възможна връзка.

Например: 

Циркаден ритъм: Някои изследвания предполагат, че лунните фази могат да влияят на нашия циркаден ритъм – вътрешния биологичен часовник, който регулира съня и бодърстването. Пълнолунието, със своята по-ярка светлина, може да потисне производството на мелатонин – хормон, който регулира съня, и да затрудни заспиването. Защо обаче човек не спи и когато НЕ МУ свети луната в очите, но все пак е пълнолуние?

Гравитационно въздействие: Друга теория гласи, че гравитационното въздействие на Луната, което е най-силно при пълнолуние, може да повлияе на биологичните процеси в организма, включително и на съня. Вероятно гравитационното поле на луната ни дърпа клепачите и ги отваря….Друго обяснение няма. 

Психологически фактори: Възможно е връзката между пълнолунието и безсънието да е по-скоро психологическа. Много хора вярват, че пълнолунието влияе на съня, и това убеждение само по себе си може да допринесе за безсънието. Интересното е, че дори човек да спре да следи кога е пълнолуние, пак се събужда през нощта и хоп, оказва се, че е пълнолуние. 

Индивидуална чувствителност: Някои хора могат да бъдат по-чувствителни към лунните фази от други. При тях е по-вероятно да се наблюдава безсъние по време на пълнолуние. Е, ние всички сме тези “някои” хора, не сме малко. 

Защо не можем да спим по пълнолуние – НЕнаучни обяснения

Както видяхме, науката няма кой знае колко правдоподобно обяснение за безсънието по време на пълнолуние, затова нека разгледаме и ненаучните притични: 

Луната излъчва силна енергия и ни влияе

Има хора, които преживяват дните на пълнолунието и с главоболие, не само безсъние и усещането е точно като да стоиш под силна антена. Е, не е антена, луната е. 

Вампири, върколаци, самодиви или просто диви (животни)

В много култури съществуват легенди и вярвания, свързващи пълнолунието с различни мистични явления и промени в човешкото поведение, включително и безсъние.

За самодивските хора по пълнолуние и песни има, и книги написани, и жени са прокуждани от селата. Ако някоя прапрабаба е била сред тези самодиви, няма как ние, внучките, да спим като къпани. И на нас хоро ни се играе, но ни липсва организация.

Кучетата и вълците също доста се вълнуват при пълнолуние, както и бухалите, совите, котките и де що има диви нощни животни по света и в градовете.  

Как да се справим с безсънието по пълнолуние

  1. Уверете се, че е заради пълнолунието. Ето календар с пълнолунията през 2025:

14 януари (слава богу, вече мина)

12 февруари

14 март

13 април

13 май

12 юни

11 юли

10 август

9 септември

9 октомври

8 ноември

7 декември

2. Приемете, че е нормално и че ще отмине след няколко нощи

3. Погрижете се да си изкарате добре докато другите спят:

  • Лежете спокойно и се радвайте на тишината.
  • Ако имате лошия навик да си мислите глупости, заглушете мислите с хубава музика на слушалки.
  • Пуснете си аудиокнига.
  • Дишайте дълбоко през носа и си представяйте, че ви облива самия живот. 

    Снимка: ELS
  • Представете си, че сте на плажа и вървите по пясъка, но си го представяйте с всички възможни подробности – какъв е пясъка, има ли мидички, вълните как ви обливат краката, край вас какво има – скали или горичка от палми, пред вас какво се вижда, с какъв лак за нокти сте на краката, имате ли гривна на глезена…и докато стигнете до това дали срещу вас върви Брад Пит или Лий Пейс, току виж сте заспали. 

Ако видите, че след 1 час още не сте заспали, спокойно зарежете идеята с повторното заспиване и станете.

Направете си чай, постойте си така, пригответе закуска и чакайте утрото. 

То винаги, ама наистина винаги идва!

Спането е за слабаци