Мислите си, че не знаете кой е д-р Али Феник и не разбирате радостта, която струи от заглавието. Всъщност го познавате. Виждали сте го да танцува и да сочи с пръст във въздуха към кратки отговори на важни въпроси за отношенията, токсичните връзки, успеха в работата и отношенията с родителите.
Ето го:
Вижте тази публикация в Instagram.
Казва се Али Феник, доктор по психология и супер популярен в социалните мрежи. Кратките му видеа с въпроси и отговори от емоционалната сфера го превръщат само за няколко години в истинска сензация.
Става много популярен и заради ясното разграничение на различните типове поведение, по които можем лесно да се ориентираме дали си заслужава да инвестираме време и енергия в развиването на отношения с някой (зелени флагове) или по-добре да се спасяваме, докато е време (червени флагове).
Червените и зелените флагове са важни най-вече в интимната сфера, където отношенията между двама души могат както да ни окрилят и издигнат до пълни щастие, така и, за съжаление, да ни смачкат, потиснат и да ни превърнат в жертви на насилие.
В книгата на Али Феник обаче не се говори само за отношения между партньори, но и за общуването в работата, между членовете на семейството и приятелите. Защото всъщност ние навсякъде сме все себе си – с характера и навиците си, с травмите и слабостите си, с опитите си да намерим сигурност, разбиране и споделеност чрез общуването си с другите.
Ето някои от въпросите, на които ще намерите отговор в книгата “Червени флагове, зелени флагове”:
Приятели и семейство:
Какво да направя, когато властните ми родители се опитват да контролират живота ми? Как да различа токсичните приятелства? Как да работя върху моето вътрешно дете, за да вземам по-добри решения в настоящето?
Работа:
Как да се справя с шеф, който си приписва заслугите за работата ми? Трябва ли да вярвам на мениджър, който твърди, че „тази компания е вашето семейство“? Как да се справя с интригите на работното място?
Запознанства:
Как да избегна рисковете при онлайн запознанства? Как да попреча на някой да ме „газлайтва“? Кога е здравословно човек да бъде сам и кога не?
Романтика и партньорства:
Изневяра ли е, ако партньорът ми харесва публикации на други хора в социалните медии? Какво да направя, ако партньорът ми иска отворена връзка? Ако изпитвам отегчение във връзката си, наистина ли партньорът ми е виновен за това, или аз съм причината?
За разлика от повечето психолози, които третират аудиторията си като безгрешна, д-р Али Феник не се притеснява да посочи, че понякога ние самите сме “червен флаг”.
Кои са нашите собствени недостатъци, чрез които се превръщаме в токсични за близките си? Живеем ли във връзка, в която и двамата си “натискаме бутоните”, защото сме привикнали към драма в живота си и не знаем какво е спокойна и хармонична връзка?
Д-р Али Феник дава отговор и на тези въпроси. Той описва общо 150 червени и зелени флагa, дава насоки как да реагирате, когато ги забележите и как да подобрите живота си, подобрявайки отношенията си с другите.
Това е най-практичният пътеводител за разшифроване на най-сложния терен – човешките взаимоотношения.
Има вече налична и в книжарниците и онлайн в ozone.bg
Вижте тази публикация в Instagram.