Финансовата ни стабилност е неизменна част от спокойния живот. Когато човек има достатъчно пари, за да не се тревожи за тях, всички останали сфери в живота също се подреждат.
Ето как трябва да изглежда стабилно организираната ви финансова колибка:
С нея искам да дам своя малък принос по темата с финансовата грамотност и да сложа точка на спора „спестявания или инвестиции“ и да докажа, че най-правилно е „и двете, дядо попе“, като се спазва ясна последователност.
Първата работа на човек, като започне да печели пари, е да ги запази и да не ги дава за неща, за които друг може да плати.
Това става чрез застраховки – на жилището, на здравето, на живота. Плащаш малко и прехвърляш отговорността за бъдещите разходи на друг.
Като се подсигуриш, че в следващата година има кой да плаща разходи за ремонти на теч, прегледи, операции и т.н, се качваш на второто стъпало със спестяването на средства.
Първо спестяваш, за да имаш настрана между 3 и 6 заплати. Тези пари не се инвестират, а се държат на сигурно и леснодостъпно място, т.е в банка.
Смисълът им е да можеш лесно да ги ползваш, ако случайно те уволнят от днес за утре.
Запълниш ли този финансов буфер, отиваме вече на третото ниво с инвестициите. Те са десертът. Хубаво е да инвестирате, но не започвате първо с десерта, нали. В бранша обичат да казват, че хлябът на финансовия свят са застраховките. Започва се от тях, после идват „глезотиите“.
Как и къде да инвестираш, решаваш сам, но винаги помниш „колкото по-дълго, толкова по-добре“ (1) и „Колкото по-голяма печалба ти обещават, толкова по-голяма вероятност от загуба на парите“ (2).
Тук искам нещо да уточня: Хората имат различен вкус към риска и е важно да се съобразят с него. Както и че животът е много по-дълъг от една година и пари ще ни трябват и тогава, когато вече няма да можем да ги изкарваме с лекота.
Първото перо, за което трябва да спестяваме, е собственото ни пенсиониране. По темата кой каква пенсия ще получава и как да си гарантираме по-висока пенсия, съм писала по-подробно тук >>>
Паралелно с дългосрочните инвестиции с ниска доходност, ако можем да си позволим, е добре да инвестираме в по-високорискови инструменти като акции, криптовалути и др.
Ние си имаме по темата една хубава поговорка „Не си слагай всички яйца в една кошница“.
Ако мога да обобщя в точки, добрата финансова пирамида би изглеждала така:
- застраховай се
- спестявай
- инвестирай дългосрочно
- инвестирай високорисково
- купувай имоти за инвестиция
У нас, като гледам статистики и проучвания, много често се слага каруцата пред коня. Инвестират се пари, взети на кредит, заплатата се харчи до дупка, застраховка има само колата, но не и човека и дома, спестовниците се наричат скръндзи и се смята, че „кеф цена няма“.
С други думи, нашето не е пирамида на финансовата стабилност, а купчина камъни, които се сгромолясват на собствените глави :(
Повече за пари и застраховане можем да продължим да си говорим, ако ми пишете мейл на velina@scribum.bg.