Нека започнем с няколко важни уточнения:
Тази статия НЕ Е СРЕЩУ мъжете, а е ЗА жените с всичките им прекрасн особености и житейски роли.
За важната роля на мъжете в семейството и защо ние сме най-късметлийското поколение, ще има друга статия
Тази статия НЕ Е и за жените, които не се припознават в нея. Ако при вас хормоналния цикъл се случва по различен начин, имате различни ценности в живота и възприятията, не значи, че описаното тук не е вярно, а че просто не се отнася за вас.
Тази статия е базирана само и изключително на личен опит и намерени в интернет данни, които автора намира за приложими към собственото си състояние, усещания и възприятия.
Целта й не е да замести консултация с личен лекар, психолог, гинеколог и ендокринолог, а да разкрие на търпеливия читател още една гледна точка към многообразните проявления на човешката природа и преживявания в общество, което заедно градим, като се стремим всеки в него да се чувства приет, разбран и ценен заради това, което е.
И така, след всичко това можем да започнем с това, което тази статия Е.
А тя е събран многогодишен личен опит по темата “защо понякога една жена се чувства на върха на света, а друг път – на неговото дъно и възможно ли е да имаш всичко в този живот, без да си загубиш ума, спокойствието и здравето”?
Танцът на хормоните
Женският месечен цикъл е разделен на няколко фази, през които различни хормони управляват тялото и умовете ни. Още от пубертета, та чак до началото на менопаузата, прогестеронът и естрогенът са в непрекъснат танц – когато единият се повишава, другият намалява. От това зависи женското здраве, способността за зачеване, привлекателността и работоспособността.
В тази графика от сайта https://elara.care/cycle-syncing/how-to-increase-energy-levels-during-the-luteal-phase/ е показана много ясно промяната на хормоните и енергията през месеца:
Ранна фоликуларна (менструална) фаза: Енергията може да е по-ниска поради менструално кървене и спазми. Губи се и желязо, особено при жени с обилна менструация, което още повече засилва чувството за умора, разсеяност и депресия.
Късна фоликуларна фаза: Повишаването на нивата на естроген може да доведе до повишена енергия и настроение. Връх в нивата на енергия може да се наблюдава около овулацията поради скока в естрогена. В този период от месеца се чувстваме като кралиците на света. Всичко ни се получава с лекота, работоспособни сме, пълни с идеи и сме много продуктивни.
Средна лутеална фаза: Повишаването на прогестерона и спадът в естрогена може да доведе до намалена енергия и промени в настроението. Полека-лека ентусиазмът от предишните дни се замества със спокойствие и желание за забавяне на темпото. Иска ни се да обръщаме повече внимание на себе си и всяка нова задача ни се струва като бреме.
Късна лутеална фаза: Спадовете в прогестерона и естрогена могат да доведат до повишена умора, мозъчна мъгла и повишен апетит. С други думи – предменструалният синдром ни превръща в нервни, изморени, раздразнителни, тъжни и неудволетворени същества, които нямат нищо общо със себе си само отпреди две седмици, когато беше овулацията. В тялото се задържа повече вода, коремът се подува, иска ни се да прекараме следващите дни завити под одеяло с чай и книга и никой да не ни се мярка пред очите.
С настъпването на менструацията идва и облекчението, а танцът на хормоните започва отначало.
В светлината на гореописаното не е никак изненадващо, че много жени се чувстват почти перманентно изморени, таят в себе си чувство за неудовлетвореност и така и не намират начин да се примирят с ежедневните си задачи, които сякаш им крадат времето без да им носят радост.
Ходенето на работа от 9 до 5, в комбинация с всички останали задачи, които има да се свършат по грижата за дома преди и след работно време, не отговарят на описания по-горе месечен ритъм.
Ние сме длъжни всеки ден да сме в кондиция, енергични и работоспособни, грижовни, спокойни и ведри, за да сме добри майки, съпруги и служители. Това обаче не изглежда изпълнимо, след като природата не е предвидила за нас, жените, такова ежедневно високо енергийно ниво.
Защо се оказахме в такава ситуация?
Още от времето на Ада Ловлейс, че и отпреди това, е ясно, че жената не е само придатък на мъжа си, изградена от реброто му, а пълноценен човек със способности, ум и желание за растеж.
Благодарение на усилията на много, все безименни, жени, ние вече трето поколение имаме право да гласуваме, да работим, да заемаме обществени длъжности, да караме кола и да имаме собствена банкова сметка и въобще, да сме равни на мъжете, защото всички сме първо хора, а след това чак мъже или жени.
Това, което не предвидихме обаче, а то е най-вече заради липса на знания, че светът е организиран от мъже за мъже във времена, в които жените са били второстепенен герой.
Хормоналният цикъл на мъжа е 24-часов – тестостеронът има своя пик рано сутрин, после спада постепенно до вечерта. На следващата сутрин танцът на мъжките хормони започва отначало.
Затова и работното време от 9 до 5 можем да определим като “мъжко” работно време – създадено е във времена, в които жените са си стоели вкъщи и са се грижели за дома и децата докато мъжете са работели, всеки ден от сутрин до вечер без да са активно ангажирани в отглеждането на децата, както е в момента.
Сега, когато всички работим, на жените им се налага да се впишат в това “мъжко” работно време, което създава редица неудобства, особено когато има деца.
Как да успееш с приготовленията за училище, работенето, готвенето, чистенето и прането, когато си в цикъл и искаш само да лежиш и да не мърдаш?
Как да запазиш през целия ден добро присъствие на духа, когато имаш крампи, обилно кръвотечение и болки в корема? Или да си с остър ум в дните, в които прогестеронът замъглява преценката ти?
Няма как да се чувстваш в баланс, когато ти се спи, а трябва да си на конференция, нито пък може да си в баланс, когато усещаш, че имаш капацитет да измиеш всички прозорци вкъщи заради прилив на енергия, а си закотвена на бюрото.
Съботата и неделята изобщо не стигат да се довърши домакинската работа, да се прекара време със съпруга и децата, да си отделиш време за себе си и да се обогатиш с книга, пътуване или поне разходка. И докато мигнем, отново е понеделник и въртележката се звърта. Ние танцуваме танц, който не е нашия.
Как можем да постигнем баланс по женски?
Първо, като опознаем тялото си и неговия уникален ритъм. Знаеш ли на колко време ти идва? Дали твоят цикъл е на 28 или на 24 дни? Закъснява ли ти понякога? Кога? На колко години си, защото и това има значение за силата и продължителността на всеки цикъл…
Както стана дума и в началото, не всички жени се чувстват по един и същи начин. Най-лесно е да водиш дневник в продължение на три месеца за начина, по който се чувстваш. Ще се изненадаш колко от мислите, усещанията и настроенията ни се повтарят.
Много често те изобщо не са плод на житейски ситуации, а на хормони, които активират стари неудовлетворености. Воденето на дневник позволява да се проследят периодично повтарящи се състояния и да се изведе по-ясна картина за твоя уникален “танц на хормоните”.
Удобна за това нещо апликация е например тази на Clue
Тя дава възможност за отбелязване на множество състояния, не само на дните с кръвотечение и ако я ползваш достатъчно дълго, ще видиш зависимости. Включително и, че всяка година през пролетта цикълът ти се разстройва, а после през лятото се стабилизира.
Веднъж опознали себе си, можем да започнем по-добре да планираме дните си.
Фаза 1: Менструация (от 1 до 5 ден на цикъла): В тези дни е най-добре да останете да работите от вкъщи. Ще можете да стоите с широките си и удобни домашни дрехи, да си взимате душ колкото пъти ви се прииска на ден и дори да си полежите на дивана, ако коремът ви заболи прекалено силно.
Ако компанията ви не предлага такава опция, опитайте се да олекотите домашните задължения за компенсация – организирайте поръчка на храна или хранителни продукти завкъщи, отложете гостуванията и всички търпящи отлагане домакински задачи като основно почистване, миене на прозорци, пренареждане на шкафове и т.н.
В тази фаза тренировките с тежести могат да се заменят с йога, пилатес, разходки. Някои жени споделят, че нямат мускулна сила да вдигнат дори гиричка, така че ако сте сред тях, не се насилвайте. Само след седмица отново ще имате сили, сега просто не е момента.
Фаза 2: Фоликулярна фаза (ден 6-14) Енергията и желанието за живот постепенно се връщат, чуствате се оптимистично настроение, с повишено либидо и блестяща кожа. Сега е моментът за всякакви подвизи – и служебни, и семейни. Имате капацитет да работите на високи обороти и да придвижвате напред с лекота всички проекти. Нищо не може да ви се опре и усещате, че най-сетне сте постигнали баланс. Наслаждавайте се на тази креативна енергия и се възползвайте максимално.
Фаза 3: Овулация (ден 14-16) Дните, в които се чувстваме на върха на света. Женствени, енергични, всемогъщи, прощаващи. Подходящо време за изяви, срещи, презентации, събирания с приятели, посрещане на гости и творчески проекти. Разбира се, това са и двата най-подходящи дни за забременяване.
Фаза 4: Лутеална фаза (ден 15-28) Тялото започва да се подготвя за следващата менструация и нивото на енергия постепенно спада. Еуфорията от предишните дни се заменя със спокойствие и забавяне на темопото. Ако имате възможност да избирате с какво да сте заети, изберете по-спокойни, рутинни задачи за този период от месеца. Вкъщи е времето на спокойните вечери, поддържането на обичайния ред и чистота, без нищо излишно.
Желанието ви за тренировка също може да намалее, но вместо да се откажете съвсем от спорт, намалете натоварването и изберете плуване и пилатес вместо фитнес. В този период е добре, ако смятате, че имате нужда, да взимате магнезий и желязо, за да намалите крампите и отпадналостта по време на месечния цикъл. Разбира се, най-добре е да си направите кръвни изследвания за нивото на желязо в организма и да обсъдите с личния си лекар правилната доза.
Балансът се постига, до колкото е възможно
Разбира се, никой от нас не може да планира изцяло живота си така, че да сътоветсва на месечния цикъл. Но дори самото разбиране за промяната на енергията може да ви вдъхне кураж, че балансът между работата и останалата част от живота всъщност е динамично състояние, в което има по-силни и по-слаби дни и е важно да мерим успеха си не на дневна, а поне на месечна, а защо не и на годишна база.
Нека не забравяме, че не можем да имаме всичко навендъж и понякога работата, а друг път семейството ще са с приоритет, като танц. И в това е красотата на живота като жена :)
Какво още можем да направим, за да да съвместим женската природа с работата
Има много начини, по които можем да адаптираме наложените в момента правила за работа към женския си ритъм. За щастие, гъвкавото работно време и хоум офисът вече не са табу, така че можем само да се радваме, че живеем в наши дни.
Развиването на собствен бизнес също е възможност за постигане на по-добър баланс между работата и останалата част от живота. Тук не става дума да се превръщаш в мениджър на 200 души, ако не искаш, а да намериш начини да печелиш колкото е сегашната ти заплата, но с работа отвкъщи, по собствени проекти или като консултант, наеман на проект.
В отделна статия ще дадем насоки за това как можеш да го направиш и след две години, броено от днес, да имаш доход като сегашния си, но без да зависиш от политиката за гъвкаво работно време на фирмата си.
Дори да не промениш нищо от начина, по който живееш, само знанието, че енергията ни се променя през месеца, ще ти помогне да се разбираш и приемаш такава, каквато си.
А това е само на крачка от постигане на баланса, който всъщност е хармония между нуждите, желанията и възможностите ни.
P.S. Има ли още какво да си кажем по въпрос с баланса в живота по женски? Има, разбира се! Една статия няма как да обхване всичко. Ще продължим да говорим много по темата, просто не забравяйте да се отбивате на сайта на Estrella Life Society.
Ако искате да ви включа в неофициален списък с мейли, до които изпращам всяка нова статия, просто ми пишете на velina@scribum.bg
Още по темата