Краткият отговор е “малка”, в най-масовия случай. Колкото и да са големи осигуровките ви, ако не сте военен, полицай или друг тип работник със специален статут, пенсията ви ще е наполовина на заплатата, т.е на доходите, с които сте свикнали да живеете.
Пенсионната система в България е тристълбова, като всеки стълб има своя роля и характеристики:
Първи стълб – Държавно обществено осигуряване (ДОО)
Това е основният стълб, който осигурява пенсии на повечето работещи българи.
Функционира на солидарен принцип – сегашните работещи плащат пенсиите на сегашните пенсионери. Управлява се от Националния осигурителен институт (НОИ).
Размерът на пенсията зависи от осигурителния стаж и внесените осигурителни вноски.
Проблемът на държавните пенсии е, че никой не ви гарантира, че ако сте се осигурявали на максимума, ще получавате максимална пенсия. В бъдеще все по-малко работещи ще трябва да плащат пенсиите на все повече пенсионери и може да се наложи пенсиите да бъдат намалени, без значение колко пари сте внасяли.
Направените вноски по първия стълб не се наследяват.
Втори стълб – Допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО):
Този стълб е задължителен за родените след 31 декември 1959 г и вноските към него се приспадат автоматично от заплатата ви всеки месец. Отиват в индивидуални партиди в частни пенсионни фондове.
Средствата се инвестират и натрупват, като размерът на пенсията зависи от натрупаните средства и доходността на инвестициите. Допълва държавната пенсия от първия стълб.
Периодично се появяват желания от страна на управляващите да изтеглят средствата от втория стълб в първия, за да подпомогнат бюджета на НОИ, но това поставя под риск личните ни пенсионни сметки.
Парите, събрани по този втори стълб, се наследяват.
Ако не знаете в кой пенсионен фонд се осигурявате и имате ПИК на НАП, можете да проверите тук:
https://portal.nra.bg/details/report-dzpo
Трети стълб – Доброволно пенсионно осигуряване:
Този стълб е доброволен и позволява на хората да спестяват допълнително за пенсия. Осигурителните вноски се внасят в индивидуални партиди в частни пенсионни фондове. Средствата се инвестират и натрупват, като размерът на пенсията зависи от натрупаните средства и доходността на инвестициите. Дава възможност за допълнителни доходи след пенсиониране.
Избирате си го сами и внасяте вноските сами, т.е не се удържат автоматично от заплатата ви.
За трети стълб можем да приемем и всички инвестиции, спестявания и спестовни планове, които правим и с които целим да трупаме средства дълго време в инструменти, които ни носят доходност.
Така, когато дойде време за пенсиониране, ще имаме натрупани достатъчно пари, за да не чакаме на държавната пенсия.
Знам, че много от вас, докато четат това, вероятно ще си помислят “Абе то аз може и да не доживея”. Да, може, но я си представи, че доживееш и трябва да се оправяш с половината пари от тези, с които си свикнал?
При това в период, в който вече ще сме стари, без възможност за изкарване на допълнителни доходи и най-вероятно доста болни, като гледам как се пуши и пие в нашата страна.
И нека не си мислим, че старите хора нямат разходи. Не, имат си, същите като нашите, даже отгоре – към сметките се прибавят лекарства, подаръците за внуците, сватби и кръщенета, екскурзии и фризьор. Нали не си въобразявате, че като се пенсионираме, животът спира? ;)
Когато мислим за късните си години, е добре да помислим и за това дали искаме да сме в тежест на децата си.
Всеки с възрастни родители е наясно също и колко струва ежемесечната издръжка на един лежащо болен родител. Колко струват специализираните грижи в дом за възрастни. Как човек на 40 години се оказва в капана между две поколения и се чуди – за децата си ли да заделя, родителите ли си да гледа.
Ако не искате да поставяте децата си в тази позиция – да ви плащат те прескъпите домове за възрастни хора, започнете отсега да отделяте пари „за черни дни“. Защото дните могат да са наистина черни – стар съм, болен съм, не мога да печеля пари, пенсията ми е малка.
Ние обаче избягваме да мислим за това.
Напротив, ние харчим така, сякаш сме дъщери и синове на милионери, пием и пушим така, сякаш здравеопазването ни е на топ ниво и е безплатно и си честитим когато ни одобрят за кредит, без да си даваме сметка, че се заробваме за 35 години напред.
А накрая седим и чакаме на държавата, все едно тази държава ни доказва ежедневно, че я е грижа за нас.
Ако ви става неудобно от четенето на тези редове, честито. Спечелихте си една безплатна консултация по финансова грамотност. Само ми пишете на velina@scribum.bg . Знам как да имате повече пари настрана.
И за да не мислите, че си измислям, ето ви пример: Каква пенсия ще получава жена, която в момента е на 41 години и взима 2000 лв брутна заплата:
Източник: https://www.moitepari.bg/kalkulatori/pensionen_kalkulator.aspx
Както вече казах, ако имате въпроси или искате да обсъдим вашата лична финансова ситуация, не се колебайте да ни пишете на velina@scribum.bg за безплатна консултация!
3 семейни проблема, които се решават със спестовна застраховка Живот