Когато  приятелите се превръщат в злодеи

Виж още

Супа в тава или как да си улесняваме живота в кухнята

Ако средната продължителност на живота на една жена е...

Червен флаг в офиса: Микромениджмънт

“Да имате добър мениджър  на работното място, е голям...

Защо ревнуваме във връзките си?

Често свързваме ревността с уязвимост, както наша, така и...

Парите на жените: Защо харчим много

Струва ли ви е, дами, че парите ви изтичат...

Парите на жените: Защо получаваме по-ниски заплати?

Жените взимат с 20% по-малко от мъжете в една...

Сподели

Да имате близки приятели, е голяма ценност. Те ви подкрепят, помагат ви да се развивате и ви дават обратна връзка за вас самите. Понякога точно от най-близките приятели трябва да чуем най-тежките думи, но колкото и да не ни е приятно, слушаме и се съгласяваме, защото те го правят за наше добро. 

Какво обаче, ако получаваме от приятелите си само критики? Какво, ако те използват своята специална позиция в душата ни, за да ни манипулират и потискат?

Първо, да си отговорим на уж простия въпрос “Какво са приятелите”? Психологът д-р Али Фенуик дава следното кратко определение: 

Приятелите смекчават болката и ти помагат да печелиш, вземат присърце твоите интереси, преживявания и вълнения

Има случаи обаче, когато приятелите ни се променят и вече нямат толкова добро отношение към нас. В началото може да не забележите кой знае каква разлика, но с течение на времето започвате да долавяте малките негативни коментари и снизходителния тон. 

“Е хайде, нали те знам, какво сега ще се правиш на много духовен”. 

“Не си ли малко старичка, за да носиш тези дънки”

“Бе няма ли да си купите нова кола, какво се излагате с тази”

Коментари от този сорт подкопават вашата увереност и ви карат да се чувствате несигурни. 

В България, за съжаление, ироничните подмятания между приятели се приемат за норма, за разлика от похвалите и искрената радост за чуждия успех и развитие. 

Кога приятелствата се превръщат в отрова?

Ето кои са червените флагове, за които трябва да следите в поведението на приятелите си според книгата на д-р Фенуик “Червени флагове, зелени флагове”:

Червен флаг е ако: 

🚩Позволявате на приятелите си да ви унижават и оправдавате лошото им поведение спрямо вас

🚩Приятели или членовете на семейството ви иронизират или се отнасят снизходително с вас, представяйки го като шега

🚩Приятелите ви прехвърлят гнева и огорчението си върху вас – под формата на агресия или язвителни забележки. 

🚩Приятелите ви говорят само за себе си и не проявяват интерес към вас. 

Каквато и да е причината за промяната в поведението на приятелите ви или ако вие самите вече не се чувствате добре в компанията на някого, е хубаво да обърнете по-сериозно внимание на “червените флагове” в отношенията и да вземете решение как да продължите. 

Какво кара приятелите ни да се променят към по-лошо

Като че ли най-старите ни приятели най-често са тези, чието поведение се променя. С тях сме преживели какво ли не, “знаем се” отдавна и точно те си позволяват най-болезнените коментари. 

Понякога, както стана ясно по-гре, това е необходимо. Ако сте в затруднение, ако живеете по начин, който ви вреди – приятелите са тези, които трябва да ви отрезвят, да ви помогнат да се вдигнете на крака и да поемете в по-добра посока. 

Но ако всичко в живота ви е наред, ако сте с щастливо семейство и успешни в работата, защо приятелите ви не се радват за вас, а сякаш търсят и най-малкия повод да ви уязвят? 

Д-р Фенуик дава следните причини, за тази промяна: 

Ревност

Една от често срещаните причини за лошо отношение е ревността. Може да сте си намерили нов романтичен партньор и да прекарвате повече време с него, отколкото с приятелите си. Това обикновено е причината за приятелски разрив преди семейството и децата логично да заемат първото място в класацията на най-важните хора в живота ви. 

Ако вече сте семейни, но приятелите продължават да ви карат да избирате между тях и семейството и да ви поставят ултиматуми, помислете добре кое е по-важно за вас и действайте спрямо ценностите си. 

Страх и несигурност

Друга много често срещана причина за разрив между приятели. Ако сте човек, който обича да се развива и да работи върху себе си, това може да накара другите да се чувстват така, сякаш изостават. Появява се дистанция и другият човек реагира с негативно поведение. 

Всъщност той не реагира на вас, а на пропастта, която според него е зейнала помежду ви в резултат на личностното ви развитие. Това може да породи чувство на несигурност, конкуренция и дори враждебност – просто защото вие вървите напред, а той – не.

Егоцентричност

Това е обратната страна на монетата на личностното развитие. Ако сте поели по пътя на грижа за себе си, не е трудно да се увлечете и да започнете да се интересувате само от себе си, да говорите само за себе си и за собствените си постижения или проблеми. 

Опитайте се да се слушате отстрани – правите ли така, че всичко в разговора да се върти около вас? Например: Приятел ви споделя, че се чувства зле, но вместо да задълбочите разговора и да се опитате да му помогнете, вие се впускате да разказвате колко зле сте И ВИЕ. 

Добрите приятели наистина слушат, а не просто изчакват да им дойде реда те да говорят за себе си

И нека завършим със зелените флагове или онези действия, които показват, че наистина имаме добри приятели: 

Зелен флаг в приятелството е ако: 

🟢Приятелите и семейството ви се шегуват с вас, но не по злонамерен начин

🟢Разбирате , че едно дългогодишно приятелство има нужда от подкрепа, време и дистанция, за да могат хората да преминат през трудните си фази – особено когато се срещате по-рядко на живо. 

🟢 Способни сте да проведете разговор с приятел, за да обсъдите промяната в поведението или характера му; да разберете кога отговорите са искрени и кога – не. 

Е, имате ли добри приятели?

Статията е написана в партньорство с издателство Локус Публишинг, от чиито сайт можете да поръчате книгата на д-р Фенуик. 

“Червени флагове, зелени флагове” на д-р Али Фенуик вече и на български

Книги за смелост, смисъл и утеха