Колко струва отглеждането на по-големи деца?

Виж още

Твърда или мека вода – как да разберете с какво миете и перете

“При средна твърдост на водата използвайте 33 мл от...

Пилотът-диригент: Когато една професия не ти е достатъчна

Даниел Хардинг покорява висините в класическата музика. А после...

Януари, вече те харесваме

Януари, казват, бил месецът с 31 понеделника. Или най-дългият...

Колко струва отглеждането на по-големи деца?

Малки деца - малки разходи. Големи деца - големи...

Сподели

Малки деца – малки разходи. Големи деца – големи разходи

Скоростта, с която младите родители харчат пари за колички, легълца, проходилки и столче за хранене е наистина впечатляваща. И всички покрай тях гледат с разбиране и умиление, включват се и те в космическите суми за детска активна гимнастика и семейството е спокойни, че е “направило най-доброто за детето си”. 

Това, разбира се, е така, стига “най-доброто” да значи “да си похарчим всички пари накуп, а после ще му мислим”. Защото децата ни, да са живи и здрави, ще генерират разходи не само в първите месеци от живота си, но и в годините занапред, чак до 18. 

А колкото повече пораства едно дете, от толкова повече пари има нужда – съвет, който сякаш забравяме да предадем на по-неопитните си колеги-родители, които се притесняват дали детето ще проходи по-добре с тази или другата проходилка. 

В никакъв случай не искаме да ви спираме да харчите за малките си деца. Това е извор на чиста радост и вдъхновение, без значение за кое дете подред пазарувате. Но е честно, покрай съветите за това кои биберони и шишета са по-добри, да ви разкрием как се развиват нещата и в годините напред, за да си планирате и да си улесните живота. 

До 10-годишна възраст (4-ти клас)

Ако децата са в държавна детска градина и държавно училище, разходите са доста приемливи. Детските градини са безплатни (чак не вярваме, че го пишем), допълнителните занимания са на символични цени и децата все още са склонни да износват дрешки от по-големи братя и сестри, приятелки и т.н. 

Разходите за училище също поносими, особено ако не държите на “всичко марково”. Обичайно родителите пазаруват в Джъмбо или Плесио едва ли не “на едро”, защото малките много често губят гуми, моливи и помагала. 

Учебниците са безплатни, купуват се допълнително тези по език, някои помагала и се събират средства за канцеларски материали на класа (разбира се, има разлики между училищата и градовете, но в общи рамки е това). 

Екскурзиите от училище са веднъж или два пъти годишно, като тези с преспиване в момента (2025 г) са 350-400 лв на дете за 3 нощувки. 

У дома децата имат нужда от все по-малко играчки, които така или иначе получават за рождените си дни, а родителите, които разрешават смартфони или таблети, обикновено дават своите стари устройства

Когато пътувате семейно, децата до 12-годишна възраст не плащат нощувки и все още са достатъчно “компактни”, за да спят на допълнителни разтегаеми фотьойли в хотелите или между вас на спалнята в хотела. 

Ядат малко :) 

До 14-годишна възраст (4-7 клас)

Децата порастват, а с тях се развиват и интересите и желанията им. Извънкласните занимания, организирани на място в училище вече не са им достатъчни, а и вече предложенията са по-малко. 

Децата са достатъчно големи, за да ходят (или да ги водите) на различни спортове, изкуства и занимания. Тъй като влизат в по-висока група, разходите за екипировка, такси и материали порастват, а заради бързия растеж на самите деца се налага да се сменят по-често. 

Дрехите и изобщо начинът, по който изглеждат, става все по-важен и износването на стари дрехи става все по-малко желано. Развиват собствен вкус за обличане и имат нужда от повече козметика. 

Заради настъпването на пубертета, децата в тази възраст ползват предназначена за тяхната възраст козметика – лосиони против акне, шампоани против пърхот, антиперспиранти, дамски превръзки и т.н. 

Момичетата започват да се гримират постепенно и е важно да имат свои комплекти гримове и продукти за почистване на лицето. 

Учебниците са безплатни, децата започват да си пазят нещата повече и няма да се налага да купувате по 6 пъти цветни моливи. Ученикът има нужда от собствен лаптоп, защото получават все повече дигитални домашни, имат онлайн срещи с учители и не е удобно да споделяте един компютър. 

Това е моментът, в който децата започват да получават и повече джобни пари. Колко – всяко семейство си преценява, но ако детето трябва да яде навън, парите са повече. 

Удобен начин е да му извадите младежка банкова карта – повечето български банки и Revolut ги предлагат. Предимствата на такива карти са няколко: няма опасност да се загубят пари, можете да преведете на момента пари, дори да сте забравили сутринта да му дадете и получавате информация за всяка транзакция на мига.

Така знаете и къде се намира детето, но имайте предвид, че понякога това е подвеждаща информация и картата може да отчете плащане до НДК, а детето да е в хранителния магазин под вас (по истински случай). 

Средно родителите дават по 10 лв на ден, включително събота и неделя, така че това са +300 лв на месец само за този разход.

Много вероятно е да се появи и нуждата от частни уроци, като някои деца имат нужда от подкрепа още от пети клас, а в 7 всички ходят на курсове или частна подготовка за НВО. Едногодишен курс по български и математика е в порядъка на 2500 лв

Семейните забавления също започват да струват по-скъпо. В ресторант детето яде като възрастен, в хотелите се плаща пълна цена на нощувка и детето има нужда от собствено пълноразмерно легло. 

Сега е моментът, в който децата получават и първите си нови телефони, ако са достатъчно настоятелни. Абонаментните им планове е най-изгодно да включват неограничен интернет, защото те онлайн живеят :) 

Започват да ядат все повече и да растат като гъби, точно както кърмачетата. Може да ви се наложи да купите две зимни якета за сезон, да смените два пъти обувките и да купите безчет панталони. Цените на тийнейджърските дрехи са съпоставими с тези за възрастни. Плюсът е, че започвате да си разменяте дрехи с тях :) 

От 15 до 18 години (8-12 клас)

Тук разбивка не е нужна, защото е достатъчно да видите собствените си разходи и да знаете. Един тийнейджър харчи колкото възрастен човек, но почти няма време и възможност да печели собствените си пари, освен ако не става дума за онлайн бизнес. 

Дрехите, забавленията, хобитата – всичко струва колкото на големите, а заради активното желание да са в крак с времето си да се впишат в средата си, са склонни много повече от възрастните да държат на за имиджови вещи. 

Учебниците, за щастие, вече са безплатни, така че поне за това не се изисква да заделяте пари. Само допреди известно време всяка учебна година стартираше с 400 лв разход за учебници. 

За яденето на момчетата-тийнейджъри се носят легенди. Питайте всеки родител с повече стаж и ще чуете какви ли не страховити спомени като „две печени пилета на едно ядене, десетки кюфтета и килограми месо“. Това е съвсем нормално, предвид скоростта, с която растат в този период. Единственият друг момент, в който тялото нараства с такава бързина, е кърмаческият период.

Така че подгответе си, тийнейджърите ЯДАТ МНОГО :)

На финала на детския период ви очаква абитуриентски бал и старт на висшето образование. 

В най-икономичния вариант балът е 3-4 хиляди лева, а висшето образование започва от 10 хиляди в България (такса + издръжка) на година до десетки хиляди евро годишно, ако е в чужбина. 

И колкото и добро, оправно, отговорно и работливо да ви е детето, поне за първата година трябва да сте подсигурли парите за висшето му образование, докато то си стъпи на краката и започне да печели пари. 

Допълнителни големи разходи са евентуално слагане на зъбни шини/скоби/брекети, които са между 2 500 и 7 000 лв и шофьорска книжка, която в момента е малко под 2 000 лв, без да броим автомобила. Тези последните разходи можете да изебрете и да не ги правите за детето си, а да го оставите то да прецени кога и дали да си направи идеална усмивка и да кара кола.

Пишем всичко това не за да ви отчайваме, а да ви мотивираме да спестявате пари от мига, в който прочетете това :) Когато знаете, че след 10 години ще са ви нужни 10 хиляди евро спестени, е много лесно да си направите план по колко да отделяте. 

Удачен вариант е да използвате спестовна застраховка вместо влог, защото тя носи по-висока доходност, отколкото банковия влог, а има и допълнителни екстри. 

Инвестиционните продукти също са удачни, но там не можем да планираме точно колко пари ще получим, когато детето стане в 7 клас или завърши училище, а със спестовните планове знаем от самото начало каква сума ще получим.

Освен това за инвестициите е нужно повече време, за да се “разгърнат” и има по-висок риск за парите ви. 

За съставяне на спестовен план пишете на tomova.velina@gmail.com, ще направим така, че да имате пари за всякакви ситуации :) 

*Авторът е сертифициран застрахователен консултант

Защо застраховките Живот (не) са толкова страшни?

Да спестявам или да инвестирам – ето как да избереш

Какво се случва след сключването на застраховка „Живот“