Парите на жените: Защо получаваме по-ниски заплати?

Виж още

Супа в тава или как да си улесняваме живота в кухнята

Ако средната продължителност на живота на една жена е...

Червен флаг в офиса: Микромениджмънт

“Да имате добър мениджър  на работното място, е голям...

Защо ревнуваме във връзките си?

Често свързваме ревността с уязвимост, както наша, така и...

Парите на жените: Защо харчим много

Струва ли ви е, дами, че парите ви изтичат...

Парите на жените: Защо получаваме по-ниски заплати?

Жените взимат с 20% по-малко от мъжете в една...

Сподели

Жените взимат с 20% по-малко от мъжете в една и съща сфера. Пак ще го напишем.

Жените получават по-малко пари от мъжете, въпреки че работят едно и също. 

И ако това изречение е ясно, причините за това неравенство далеч не са ясни. Ще изброим най-популярните, а в следващи статии ще се опитаме да ви дадем кураж да поискате повече, да изкарвате повече или да сложите на везната другите предимства на нашия пол и да си кажете “и така ми е добре”. 

Защо жените взимат по-малко пари от мъжете: Социални причини

Липса на прозрачност в заплащането

Обикновено тази причина се посочва едва след останалите – социални и психологически причини, но всъщност е основната. Няма как да искаш по-висока заплата, ако не знаеш, че може. Ако не знаеш колко взима колегата до теб, как да направиш сравнение със своята заплата?

Липсата на информация за заплатите може да затрудни хората да преговарят за по-високо заплащане без значение какъв пол са. Митовете за космическите заплати в едни или други сфери са силно вкоренени и няма да се променят докато не започнем да споделяме колко пари всъщност получаваме. 

Освен липсата на яснота, съществува и тенденцията жените по-рядко да преговарят за по-високи заплати, отколкото мъжете, като това вероятно се корени в психологическите причини, за които ще стане дума по-долу. 

Професионално разделение

Жените често са концентрирани в по-нископлатени сектори като образование, здравеопазване и социални услуги. Защо като общество сме позволили тези толкова важни сфери да са в дъното на таблицата със заплащането, все още е мистерия. 

Вероятно защото няма как те да подлежат на пазарен принцип и да генерират повече приходи, но това означава ли, че трябва да оставим лекари и учители на дъното? 

Мъжете са по-често представени в по-високоплатени сектори като технологии, инженерство и финанси.

Всъщност, България е една от страните с най-висок брой жени в IT сектора, така че по този показател сме добре. Дали обаче в една и съща компания, за една и съща работа, мъж и жена взимат различни заплати, остава да се разбере. 

Вертикално разделение

Жените често заемат по-ниски позиции в йерархията на компаниите и по-трудно достигат до ръководни позиции. Друг е въпросът дали искат или се чувстват реализирани в други области и кариерното израстване не им е цел. 

Така приближихме неусетно и към следващата група:

Защо жените взимат по-малко пари от мъжете: психологическите причини

Жените често имат по-ниска самооценка и по-малко увереност в своите способности, особено в области, които се считат за „мъжки“. Това може да доведе до по-малко агресивно преговаряне за заплата и по-малка склонност да се търсят повишения.

Жените често се чувстват притиснати да се придържат към социалните очаквания за „женско“ поведение, което може да включва по-малко агресивност и по-голяма склонност към сътрудничество, което е важно в по-ниските корпоративни нива. 

Колкото по-нагоре се издига човек в йерархията, толкова по-ярко трябва да изпъкват индивидуалните му качества – умение, което жените често нямат, защото са научени “да се съобразяват” с околните. А и по натура жените са по-склонни да намират компромис в дадена ситуация. 

На жените „не им се занимава“

Както споменахме и по-горе, кариерата е само една от сферите, в които жените срещат своята реализация. Те се чувстват пълноценни и когато са у дома и се грижат за децата, когато помагат, когато създават дом и уют, когато “раждат” своите идеи и проекти, дори те да не са обвързани с много пари. 

Рязката смяна на приоритетите си проличава в два момента – когато дойдат децата или когато прехвърлим 40-те. 

С раждането на децата приоритетите се обръщат, но не защото децата стават най-важни, а защото жената разбира, че не работата е най-важното нещо, а вътрешният й мир, спокойствие и шанса да управлява сама времето си. 

Много често жените, които наскоро са родили, решават да тръгнат по стъпките на предприемачеството под една или друга форма и това е най-благодатния период в живота им.

Разбира се, има и такива, които се връщат с удоволствие на старата си работа, защото тя им дава структура на деня, но офисната политика вече не ги вълнува така, както преди. А това означава, че и губят интерес към кариерно развитие и гоненето на по-високо заплащане. 

А когато станем на 40, повечето от нас вече са се насилити на кариера, амбиция, работене и доказване и изваждат собственото си спокойствие и интереси на преден план.

Дали тези причини са „уважителни“ за разликата в заплащането, е трудно да отгатнем.

Важно е да знаем, че реалността е такава каквато е и да решим дали да приемем или да я променим. И двата избора биха били верни, ако сме взели осъзнато решение, а не да сме жертва на обстоятелствата просто защото сме се родили с единия комплект хромозоми, вместо с другия.

В следващите статии ще обсъдим: Защо разходите на жените са повече от тези на мъжете, как не падаме в капана на рекламите и розовия данък и как да тръгнем по пътя към финансовото спокойствие.

За да не изпуснете тези статии, присъединете се към вайбър групата ни, там споделяме всички статии секунди след публикуването им.

А ако сте стигнали чак дотук, заслужавате подарък: Слушайте безплатно книгата на Брайън Трейси „Забогатей по свой начин“ тук >>>

Парите на жените – време е да поговорим откровено

3 семейни проблема, които се решават със спестовна застраховка Живот

Допълнителни доходи: Как да печелите пари от вкъщи

Надявамe се, че тази статия ви е била полезна. Ако имате въпроси или искате да обсъдим вашата лична финансова ситуация, не се колебайте да ни пишете на velina@scribum.bg за безплатна консултация!