Смята се, че около 1% от хората по света са психопати – общо название на всички психологични състояния, които излизат извън нормите и затрудняват общуването. Е, според новата книга на д-р Али Фенуик, психопатите в заседателните зали достигат до 5% от работещите.
А в някои източници броят на изпълнителните директори и висшите ръководители, които проявяват психопатични черти, е между 5 и зашеметявапщите 20%.
Трудно е да се прецени дали някой е психопат, без да се направи подходяща клинична оценка на личността, но поведенческите черти се забелязват по-лесно, обяснява д-р Фенуик.
Психопатите са силно мотивирани от властта и търсят позиции, които им осигуряват контрол над другите чрез ограничаване на социалните (забрана за взимане на отпуска) и материалните им ресурси (глоби, непостижими таргети).
Много психопати, постигнали големи успехи, демонстрират харизма, решителност, увереност и имунитет срещу стрес – качества, които често се асоциират с ефективното лидерство.
В корпоративната среда психопатите процъфтяват, защото не изпитват емпатия, не могат да откликват емоционално на другите или да разбират собствените си чувства, което ги улеснява при взимането на трудни и “безпристрастни” решения.
Това обаче може да окаже и оказва отрицателно въздействие върху работната среда.
Фирмите със слаби механизми на контрол, залагащи на геройски постижения и външни показатели за успех, вместо на сътрудничество между хората, са осоебно уязвими на поведението на психопатите.
Ето кои са червените флагове, които подсказват, че шефът ви е с психопатични черти:
🚩Липса на емпатия:
Психопатите често имат затруднения да разбират и да се съчувстват на емоциите на другите хора. Шефът ви може да изглежда безчувствен към вашите проблеми или да проявява незаинтересованост към вашите чувства.
🚩Манипулативно поведение:
Психопатите са склонни да манипулират другите, за да постигнат своите цели. Шефът ви може да използва различни тактики, като например лъжи, заплахи или чувство за вина, за да ви накара да направите това, което той иска.
🚩Лъжливост и измама:
Психопатите често лъжат и мамят, за да се представят в по-добра светлина или да постигнат своите цели. Шефът ви може да ви лъже за важни неща, като например срокове, проекти или финансови въпроси.
🚩Импулсивност и безотговорност:
Психопатите често действат импулсивно и безотговорно, без да мислят за последствията от своите действия. Шефът ви може да взема необмислени решения, които да застрашат работата ви или да ви поставят в неудобно положение.
🚩Нарцисизъм:
Психопатите често имат силно чувство за собствено превъзходство и нужда от възхищение. Шефът ви може да се държи арогантно и да пренебрегва вашите успехи.
🚩Харизматичност
Психопатите често са много харизматични и очарователни, което им помага да манипулират другите. Шефът ви може да ви спечели на своя страна с чар и обещания, но впоследствие да ви разочарова.
🚩Агресивно поведение:
Психопатите могат да проявяват агресивно поведение, както вербално, така и физическо. Шефът ви може да ви обижда, да ви заплашва или да ви крещи.
Такива мениджъри няма как да са начело на организация, в която царят взаимно уважение и разбирателство, хората се оценяват според заслугите им и при проблем се търсят решения, а не виновни. Но работенето в такава среда може да ви направи умели дипломати в света на офисната политика и всъщност да ви помогне да се развиете в кариерата.
Ако виждате обаче, че ангажирането с офисни интрии започва да вреди на здравето ви, не можете да списте, лесно излизате от кожата си, помислете сериозно за смяна на работната среда.
Още за червените и зелените флагове в отношенията:
“Червени флагове, зелени флагове” на д-р Али Фенуик вече и на български