Лято е си и всички си почиват – някой лежи на плажа, някой обикаля горещите улици на Санторини, някой се люлее на хамак под сянката на дядовата круша, а някой кара колело (не, не започвайте да си тананикате, ще се разсеете от текста по-надолу).
А в него ще си говорим за най-приятната част от работата – почивката. Защото имаме нужда от нея така, както денят има нужда от нощ, топлата вечер – от студен коктейл, а динята – от сирене.
Почивката, четем в тълковния речник, е състояние на физически, емоционален и мисловен покой, който позволява на тялото и ума да се възстановят напрежението на всекидневието. Тя е изключително важна за здравето и цялостното ни благополучие, точно колкото са важни хранителния режим и редовните упражнения.
“Почивката” обаче не е само един вид – да седнеш и да не правиш нищо. Има седем (!) различни вида почивка, нужни на тялото и ума, за да функционират правилно. Всеки вид има своя принос към възстановяване на енергията и настроението ни.
Седемте вида почивка са: физическа, умствена, емиоционална, сетивна, креативна, социална и духовна. Всеки вид почивка се фокусира върху отделен аспект от живота ни и ако успеем да си даваме и седемте типа почивка, ще имаме всички шансове да живеем по-добре, по-спокойно и по-усмихнато.
Ето и малко насоки за всеки тип почивка:
- Физическа почивка
Очевидно, това е времето, в което НЕ извършваме физически действия, кати обикновено ги заместваме с излежаване на дивана. Освен това, физическата почивка може да включва:
- Да се протегнете
- Да дремнете
- Да отидете на масаж
- Да сядате за малко през деня, просто така, да си отдъхнете
- Да се разходите
Когато даваме на тялото си така нужната физическа почивка, му даваме време да се възстанови и “поправи” от изхабяващото движение и отново да е във форма и да ни служи вярно без опасност от травми и чувство на смазваща умора.
2. Умствена почивка
Откога не сте мислили за нищо? Да, и ние така си помислихме. От години. По-точно, откакто имаме разнообразие на една ръка разстояние. И не говоря само за телефона, а за по-рано – от старта на денонощната телевизия.
Ние вече нямаме момент на тишина, на умствен покой и на почивка. А това е като да оставите включен компютъра да работи непрекъснато години наред. Накрая просто “забива”.
Е, за да не “забием” и ние, или да не прегорим, както е прието да се казва, е важно да си даваме и умствена почивка, при това много преди да усетим симптомите на прегаряне.
Умствена почивка човек си прави лесно, например:
- Изключвате всички източници на звук вкъщи. В първия момент тишината може да ви напрегне, но си дайте няколко минути. Ще усетите как ушите и ума ви се отпускат. Да, да, и ушите се отпускат ;)
- Заемате се с монотонна лека физическа работа, като например чистене на леща, гладене, бродиране, плетене… Прави ли ви впечатление, че това са все занимания, които са правели хората навремето преди телевизора :) И не са имали бърнаут.
3. Емоционална почивка
Може би най-трудният вид почивка, защото мозъкът просто отказва да спре да произвежда дразнещи мисли. Социалните медии и непрекъснатата свързаност със света изобщо не помагат срещу бомбардирането с емоции от целия спектър в рамките на секунди, така че е най-добре да направите следното, за да си починете емоционално:
- Прекарвайте време сами
- Разхождайте се сред природата
- Спазвайте хигиена на информацията – не е нужно да се потапя в нещастията на света, за да се чувствате съпричастни.
- По-добре помогнете реално чрез включване в благотворителна инициатива, отколкото просто да гледате трагедия след трагедия и да казвате “горките хора“
- Водете си дневник на ръка
Емоционалната почивка ни помага да приемем и осмислим чувствата си, да поддържаме емоционален баланс и да запазим спокойствие. Особено важно е да се откъсвате от света, ако сте в период на продължителен стрес – грижа за болен близък, важни служебни преговори, болезнена раздяла, активен бизнес период.
И не забравяйте – да се грижиш за себе си не е егоизъм, а първостепенна нужда.
4. Сетивна почивка
Много е хубаво да опитваш нови неща, но е много хубаво и да не опитваш ;) Подлагаме всичките си сетива ежедневно на визуална, слухове, вкусова и всякаква стимулация, водени от желанието да вървим напред, да се развиваме, да се възползваме от живота.
Е, цялото това безкрайно стимулиране обаче уморява и човек има нужда просто да поседи удобно, да диша дълбоко на тихо и тъмно, сам със себе си, сгушен в покоя на настоящия миг.
Този момент може да са минутите преди заспиване, докато се къпете или сутрин след ставане, но не ги пропускайте – те са истински важни за възстановяването ни.
5. Творческа почивка
Това означава да направите пауза от постоянния натиск за творчество, с който се сблъскваме всеки ден. Често се чувстваме длъжни непрекъснато да създаваме, особено ако сме решили да развиваме личен бранд и или собствен бизнес, а това може да бъде изтощително. Направете си творческа почивка като:
- Си вземете почивка от работа (логично ;)
- Започнете ново хоби, изцяло различно от това, което работите, дори да си харесвате много работата
- Впуснете се в истинска творческа дейност, която ви доставя удоволствие – пеене, рисуване, плетене, грънчарство. Не гонете съвършенство, просто се насладете на новите заниманя.
Ако работата ви е творческа, помислете за по-практично хоби. Знаем за един копирайтър, станал консултант Животозастраховане, за да има с какво да разнообразява писането, но пак да е полезен на хората ;)
6. Почивка от хората
Хората може и да са социални същества, но нищо не изтощава толкова много, колкото общуването с хора – както на живо, така и онлайн. Дори четенето на постове и коментари може да изтощи батерията ви за социално общуване за целия ден.
Давайте си пауза от хората, като:
- Прекарвате време сами
- Избягвате социалните мрежи
- Ходите редовно на масаж
- Медитирате или просто стоите в тишина
- Така ще презаредите социалната батерия и ще заобичате отново хората.
7. Духовна почивка
Човек, освен тяло, има и една душа, която трудно се храни от торти и сангрия. На тази душа, за да е щастлива, развиваще се и творяща, й трябва вярва, надежда и любов. А те не идват нито от социалните мрежи, нито от пазаруването, а от духовните практики.
Ние сме отвикнали да ходим на църква в неделя, палим свещи само на Великден, а на Коледа не се и сещаме да разкажем на децата си, че подаръците ги раздаваме като символ на даровете на влъхвите.
От тази липса на духовна практика душите ни се лутат между едно и друго източно течение, без да знаем точно къде ни е котвата и извора на вярата, надеждата и любовта.
В наши дни поне е лесно да намериш своята истина, своята вяра и своя бог и да го следваш. В крайна сметка всички пътища водат към любовта :)
Е, направихте ли си план за седемте вида почивки? Пишете ни на velina@scribum.bg коя ви липсва най-много :)