“Няма смисъл да се спестява, защото парите така спят, а като се инвестират, им помагат да растат”.
Ако взимах по 1 лев всеки път, когато някой ми опонираше с това изречение на тезата, че трябва да отделяме пари настрана, щях да съм милионер :)
И все се чудим “Да спестявам или да инвестирам”. Ами и двете, защото спестяването и инвестирането са двете страни на една активна монета. И двете имат своите предимства и се допълват взаимно при постигането на краткорсочни и дългосрочни финансови цели.
Спестяване – как, къде, колко?
Каквото и да искате да правите с пари, трбва първо да ги имате :) Ако чакате да видите колко пари ще ви останат в края на месеца и да спестите тях, няма да имате никога нито спестявания, нито инвестиции. Просто изкушенията дебнат отвякъде :)
По-успешният начин е да лъжете себе си.
Например, като се излъжете, че взимате на месец не 2000, а 1800 лв. Получавате заплата, автоматично прехвърляте 200 лв в друга сметка и се оправяте с 1800 лв. Все едно имате кредит. Само че не е кредит, а обратното.
Не гледате към тези спестени пари, не помисляте за тях, не ги помирисвате даже. И така – години наред. Ако можете да криете от себе си повече пари, още по-добре. От всеки бонус и допълнителен приход спестявайте поне 50%, а ако може – и целия. Като 1200-те лв, които скоро ще получи всяка от нас с две деца.
И сега идва въпросът:
Какво да правя с тези спестявания, кога мога да ги похарча? Ето как се разпределят спестяванията:
Една част трябва да са ви на лесно място, за да имате достъп до дях в случай, че останете без доходи или трябва спешно нещо да се плати или просто има непревдиден разход. Това лесно място обикновено е банката.
Друга част трябва да ви носят повече стойност и да ви защитават от ненужни плащания.
Това е спестяването в застрахователни продукти – срещу определена сума на година получавате в пъти повече за лечение, 1000 за операции, обезщетение при болничен и т.н.
Чрез спестяване в застраховка можете лесно да планирате колко пари да получите след определен брой години. Например – за бала на детето и за обучението му в чужбина искам да имам готови 10 хиляди евро след 10 години. Ако просто ги спестявате в банкова сметка по 1000 евро на година, таксите ще ви ги изядат.
Спестяването в застрахователен продукт носи малка допълнителна доходност, парите ви са защитени и детето ви ще получи парите накрая каквото, дори вие да не можете да внасяте заради болест или друго.
Трета част от спестяванията трябва да започнем да инвестираме за в дългосрочни продукти, за да имаме пари и за годините, в които няма да ни се работи.
Инвестиране
За щастие, инвестирането вече е достъпно за всеки, благодарение на демократизирането на финансовия сектор и навлизането на новите технологии. Сега всеки може да си купи акции с два клика и това е точно толкова хубаво, колкото и ужасно.
Инвестирането изисква задълбочени познания и здрави нерви.
И не всеки има психика, нагласа и разбиране за инвестиране, просто защото хората са различни. Дори с ума си да разбирате, че трябва да се инвестира, ако не сте склонни да поемате риск, ще сте прекалено предпазливи в инвестициите си, за да им позволите да се разгърнат.
Ако пък прескочите себе си и се насилите да вложите повече пари, отколкото ви е комфортно, рискувате да загубите спокойствието и увереността си, че боравите с парите си.
Има различни тестове, които определят рисковия профил на даден човек и според този профил има различни инвестиционни инструменти. Когато намерите своя начин за инвестиране и влагате достатъчно дълго пари, резултатът ще е…всъщност никой не може да каже какъв ще е резултатът.
От миналото знаем, че ще е положителен, защото борсата винаги расте. Но и пак от миналото знаем, че има години на спад и на човек му трябват наистина здрави нерви, за да гледа как парите му губят от стойността си и всичко е в червено.
Но пък е толкова хубаво, когато видиш, че 500 евро, вложени и забравени преди 3 години, в момента са 700 без никакви усилия.
И тук идва моментът с най-важния въпрос “Кога да изляза от инвестицията си”. Той е същият като “Кога да си похарча спестяванията”
И отговорът е пак един и същ – когато сте постигнали финансовите си цели. Те, когато говорим за инвестиране, обикновено са свързани с пари за пенсия, с покупка на имот, със събиране на средства за бизнес. Само че как да знаем колко пари ще са ни нужни, за да се пенсионираме.
Ами вижте с колко пари живеете сега и сметнете, че ще ви трябва поне същата сума всеки месец в продължение на 20 години.
На финала ще обобщя: спестяваме и инвестираме според финансовите си цели и рисков профил. Няма едно вярно решение, а множество правилни стъпки, които във времето могат да се променят за отделния човек.
Важното е да не сте от онези 98%, които не могат да си позволяват да спрат да работят, защото нямат никакви спестявания.
Пожелавам ви изобилие!
За автора: Велина Томова, освен главен редактор на Estrella Life Society, е сертифициран експерт Животозастраховане съгласно наредбата на Комисията за финансов надзор. Работи в екип с опитни животозастрахователни специалисти, които имат дълъг опит в бранша.
Опитът й като журналист й дава възможност да обяснява сложните понятия от застрахователния свят по лесен и разбираем начин и така да помага на семействата с деца да намират най-добрите решения за своето спокойно финансово бъдеще.
Консултирайте се с нея по въпроси, свързани със спестовни и инвестиционни застраховки “Живот” на tomova.velina@gmail.com